Samo u Bosni i Hercegovini: Predstavljala se lažno kao direktorica više od tri godine

Zlata Balić, inače, sestra poslanika u skupštini USK-a, Zlatka Hujića (ASDA – Pomak), bivšeg načelnika male opštine u Krajini – Bosanskog Petrovca, je bila dugogodišnja direktorica JU “Dječiji vrtić” Bosanski Petrovac.

Naime, prvi put je imenovana 2006. godine na mandat od 4 godine. Nakon toga ponovnim reizborom za direktora Ustanove je imenovana 2010. godine, također, na mandat od 4 godine. Kako po zakonu nije mogla biti birana i za  treći mandat, odlučila je da ne raspisuje novi konkurs za izbor direktora, već je narednih 42 mjeseca nastavila dolaziti na posao i obnašati funkciju direktora bez da je bila imenovana.

O ovome se vrlo malo znalo, šutalo se, sve dok Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK-a nije promtno naložilo da se imenuje V.D. direktora, nakon što je “uočilo” navedenu situaciju. Kako se direktorica, Zlata Balić, lažno predstavljala čitavih 42 mjeseca, za isti period je uredno primala platu direktora i koristila sve benefite navedene funkcije, te na taj način stekla protupravnu imovinsku korist i potpisala na stotine akata, ugovora o isporuci roba i usluga, ugovora o radu, itd. Protiv navedene je formirana i poslana krivična prijava Kantonalnom tužiteljstvu Unsko-sanskog kantona po službenoj dužnosti, a po kojoj, kako stvari stoje, još nije ništa urađeno.

Postavljalo se pitanje ko stoji iza svega!? Sada je potpuno jasno da je to politika. Postavlja se, također, pitanje i svih aktivnosti Vrtića u Bos.Petrovcu u protekle tri i po godine jer su sva akta, ugovori, itd. “falsus procurator” , odnosno potpisani i zastupani po osobi koja se lažno predstavljala.

Kako je navedenoj preostalo još dvije godine do penzije, a ambicija nije nedostajalo, iskoristila je “kec u rukavu” pa je preko brata Zlatka Hujića i premijera Ružnića, kao i skupštinske koalicije predvođene sa ASDA, mimo svih redovnih procedura izmjenila Zakon o predškolstvu i omogućila nakon svega sebi i “legalan” treći mandat ne računajući tri i po godine direktorovanja “bez pokrića”. Usput rečeno, navedena je punica nekada istaknutog člana SDA, Kemala Čauševića, kojeg šira javnost poznaje po sudskom procesu koji se protiv njega vodi.

Da stvar bude još žalosnija, u periodu kad se mlado i školovano stanovništvo iz BiH iseljava zbog nedostatka radnih mjesta, u Bosni i Hercegovini i Unsko-sanskom kantonu se mijenja kantonalni zakon – zbog osobe koja je zloupotrijebila svoje radno mjesto i službeni položaj i trebaju joj “još samo dvije godine do penzije”.

Kad bi se ovako politika posvetila zaštiti svakog pojedinačnog građanina ove zemlje kao što se posvećuje gospođi Balić, garantovano bi zaustavili odlaske u zapadne zemlje, gdje ljudi osim kruha dobiju pravdu i uređenu državu bez nepotizma i korupcije.

Iako je pokrenuta procedura od strane Ministarstva obrazovanja za imenovanje novog direktora JU “Dječiji vrtić” Bosanski Petrovac i na osnovu konkursa izabrana nova direktorica, saglasnost Vlade USK-a za novo imenovanje još nije došlo. Vidi se i zašto – da bi se izmjenio zakon i stvorio prostor za starog – novog direktora.

Očito da je zakonodavna i izvršna vlast na strani kršitelja zakona jer ovakvim izmjenama zakona želi nezakonite radnje pojedinaca pretvoriti u zakonite, zaboravljajući na “regula Catoniana” odnosno Katonovo pravilo.

 

Perspektiva

Please follow and like us:
Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial