Ninja Bomba: Evo čime je brutalno likvidiran iranski general (VIDEO)
Iranski general Kasem Sulejmani, koji je preživio već mnoge pokušaje atentata, ubijen je laserski navođenim raketama Hellfire koje su ispaljene iz gotovo nečujnog drona US MQ-9 Reaper.
Napad je izveden bez konzultacija s Kongresom, a Amerikanci za svoj plan nisu rekli ni svojim zapadnim saveznicima.
Američki državni sekretar Mike Pompeo rekao je da je napad izveden na temelju procjene obavještajnih službi s namjerom da se spase američki životi u regiji usred izvještaja kako Sulejmani aktivno planira mnoge napade.
Baš zbog tih izvještaja Donald Trump odlučio je odmah narediti napad bez konzultacija sa saveznicima.
Video snimke pokazuju kako su automobili odmah sasvim uništeni. Iranske vlasti objavile su kako je poginulo deset ljudi, a general Sulejmani identificiran je po prepoznatljivom prstenu koji je uvijek nosio.
Na snimci napada vidi se velika eksplozija, a ostaci automobila daju naslutiti da su rakete silinom udara potpuno samljele vozila u koja su pogodila. Pentagon je odbio objaviti detalje napada, pišu 24 sata.
Zbog svoje efikasnosti projektil R9X nosi nadimak i ‘ninja bomba‘ jer je njezina glavna namjena smanjiti broj civilnih i kolateralnih žrtava u borbi protiv terorista koji učestalo koriste civile kao živi štit. Razvoj tog projektila započeo je još 2011., a američka vojska ga je dosad koristila u udarima na odabrane ciljeve prilikom tajnih operacija u Libiji, Somaliji, Jemenu, Siriji i Iraku.
Amerikanci su njome u sirijskom gradu Atmehu prošlog listopada likvidirali ISIL-ovog čelnika Abua Ahmada al Muhadžira, čiji je kombi doslovno izrezan na komade. Istim oružjem je na identičan način 2017. u Siriji ubijen Abu Al Masri, drugi čovjek Al Kaide, te Džamal Al Badavi, čovjek koji je stajao iza napada na američki razarač USS Cole 2000. godine.
Riječ je o nuklearnom projektilu čija je razorna moć jednaka udaru između pet i sedam kilotona TNT-a. Američka Nacionalna uprava za nuklearnu sigurnost objavila je kako je proizvodnja varijante W76-2 započela u siječnju 2019. u postrojenjima teksaške tvrtke Pantex, glavnog proizvođača američkog nuklearnog oružja , dok je njezino završno testiranje objavljeno u zadnjem tromjesečju prošle godine.
Ovo oružje smanjene snage nuklearnog punjenja prilagođeno je ispaljivanju iz podmornica klase Ohio pomoću projektila Trident II, čiji je najveći domet još uvijek tajna, iako se procjenjuje da može zahvatiti cilj na udaljenosti od čak 12.000 kilometara. Projektil Trident II može ponijeti do 12 povratnih modula u kojima se nalazi po jedna termonuklearna bojeva glava W-76 i W-88 snage 100 kilotona ili W76-2, čija je kombinacija velike preciznosti i male snage idealna za uništavanje neprijateljskih položaja, strateških vojnih baza ili odvraćanje od nuklearne odmazde, pište Tportal.hr